داور بین المللی قرآن کریم در گفتگو با خبرگزاری رضوی: دقت بالا و ارزیابی درست ابزار مهم در داوری مسابقات قرآن کریم است :: محبان الحجه مشهد

هیئت قرآنی و اهل بیتی

محبان الحجه مشهد

با ۳۷ سال سابقه فعالیت در مشهد

داور بین المللی قرآن کریم در گفتگو با خبرگزاری رضوی: دقت بالا و ارزیابی درست ابزار مهم در داوری مسابقات قرآن کریم است

  • ۴۷۴


مشهد- داور بین المللی قرآن کریم گفت: داور باید در ارزیابی دقت بالا و نمره دهی بر اساس ضوابط و دانش هایی که در طول سالها کسب کرده داشته باشد. حسن حکیم باشی در حاشیه برگزاری مسابقات مسابقات قرآن کریم خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری رضوی، با بیان اینکه بیش از 25 سال است که داور مسابقات در سطح استانی، ملی و بین المللی بوده است؛ افزود: در چهل و چهارمین دوره از مسابقات قرآن کریم اوقاف خراسان رضوی در رشته های حفظ و قرائت قرآن داور وقف و ابتداء را بر عهده دارد.
داور بین المللی قرآن کریم ، این دوره از مسابقات را خوب، منظم، حساب شده همراه با رعایت اصول فنی و تسلط داوران و شرکت کنندگان دانست و افزود: گاهی داوری در برخی رشته ها به ویژه حفظ به دلیل عدم تسلط متسابق بسیار خسته کننده می شود اما در این دوره از مسابقات، حفاظ تسلط بسیار خوبی داشتند.
وی با بیان اینکه سطح مسابقات استانی در این دوره بسیار بالا است و خراسان همراه با تهران در سطح اول کشوری قرار دارد؛ گفت: این مسابقات از منظر نحوه برگزاری در سطح بالایی قرار دارد.

ملاک داوری مسابقات قرآن
حکیم باشی در خصوص ملاک یک داور در نمره دهی به متسابق بیان کرد: محورهای مختلفی برای یک داور می تواند ملاک قرار گیرد، در رشته های قرائت تحقیق و ترتیل 4 موضوع صحیح خوانی، تجوید، رعایت وقف و ابتداء ، صوت زیبا، دقیق و درست و لحن یعنی تسلط بر نغمات و مقامات را متسابق باید رعایت کند، اما در مسابقات حفظ علاوه بر این 4 مورد، حسن حفظ نیز اضافه می شود با این تفاوت که در مقوله حفظ، صوت و لحن به آن اندازه که در قرائت اهمیت دارد، کمتر حائز اهمیت می باشد.
وی در خصوص اینکه مهمترین نکته ای که داور مسابقات قرانی باید مد نظر داشته باشد؛ تصریح کرد: مهمترین کار داور این است که با دقت به برنامه ای که متسابق اجرا می کند گوش دهد که مبادا از او موردی اجرا شود و اشکالی باشد و داور نگیرد  چرا که اگر شرکت کننده در حین اجرا یک غلط داشته باشد و من غلط او را نگیرم ظلم به دیگر شرکت کنندگان است.
داور بین المللی قرآن کریم افزود: داور باید در داوری دقت بالا، ارزیابی درست، نمره دهی بر اساس ضوابط و دانش هایی که در طول سالها کسب کرده داشته باشد و بر اساس تشخیص درست و سلیقه معتدل و نرمال خود داوری نماید.به تجربه دیدیم برخی داوران سخت گیر و برخی سهل و آسان گیر هستند که هر دوی اینها غلط است و باید در امر داوری تعادل باشد.
وی در خصوص روش ضبط اثر بیان کرد: روش ضبط اثر در دعا و تواشیح است به این دلیل که در دعا نحوه اجرا مهم است و صوت محور است و درست و غلط خواندن کمتر دخالت دارد اما چون قرآن دارای تنوع است و باید فرد همانجا اجرا کند تا اجرای او محک زده شود باید زنده باشد که به دلیل شیوع کرونا از سال گذشته به صورت ارتباط زنده تصویری مسابقات قرآنی برگزار می شود.

قاریان به تجوید مسلط باشند
حکیم باشی در توصیه به قاریان و حافظان قرآن کریم، گفت: شرکت کنندگان دو نکته مهم را مد نظر داشته باشند ، اول اینکه قاریان در کنار صوت زیبا باید به تجوید مسلط باشند و این دو باید متوازن و همه جانبه رعایت شود.، دوم تسلط بر همه محورها همه جانبه باشد و ترتیب رعایت شود، یعنی یک قاری اول باید تسلط بر صحیح خوانی پیدا کند، تجوید را رعایت کند، به وقف و ابتدا و پیام رسانی های معنایی دقت کند و در ادامه از صوت و لحن خوب بهره بگیرد و اینها باید مرحله به مرحله، باشد در غیر این صورت مانند برخی که صوت زیبایی دارند ، نغمه ها را خوب به کار می برند ولی هنوز صحیح خوانی ندارند و یا تجوید را رعایت نمی کنند و این مانند پله ای است که درست گذاشته نشده و تکان می خورد و پله های بعدی روی پله سست گذاشته می شود و در نهایت فرو خواهد ریخت.
وی افزود: لذا باید قاری و حافظ تسلط بر صحیح خوانی، روان خوانی، تحوید، تسلط بر معنا، تسلط بر وقف و ابتدا ، به کار گیری صوت خوب، تمرین کردن برای پرورش صوت و اجرای لحن و نغمات داشته باشد.

دانش داوران مسابقات قرآن
داور بین المللی قرآن کریم در خصوص چالش های داوری بیان کرد: در هیچ نهاد قرآنی بر خلاف مقوله های دیگر مانند ورزش، رشته ای به نام داور، تربیت داور و آموزش داور نبوده است. داورهای قرآنی از بین استادان قرآنی حال استاد نظری یا عملی و یا هر دو برخواستند، برخی داوران مدرس یک رشته و یا قاری برجسته بوده اند.
وی با بیان اینکه داور باید از نظر دانشی در سطح بالایی باشد و به همه موضوعات و محورهای قرآنی اشراف داشته باشد، در غیر این صورت یک داور یک جانبه خواهد بود؛ گفت: برگزاری آزمون برای داوران که خوشبختانه اوقاف در سال گذشته برگزار کرد و بروز رسانی آیین نامه ها می تواند در تربیت داور برای ادامه کار و جایگزینی نسلهای بعدی موثر باشد.
حکیم باشی افزود: از دیگر مشکلات داوری، اشکال در زیرساخت اولیه و تسلط پایین علمی داور است که متاسفانه زمینه پرورش و منبع تغذیه علمی برای داوران نداریم و هر فردی که اکنون داور مطرح و خوبی است به دلیل علاقه و تلاش فراوان او بوده است.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
اندیشکده بین المللی فرهیخت حامی وبگاه